Sprzedawca a kasjer - czy to to samo?
Zarówno sprzedawca, jak i kasjer pracuje w sektorze handlowym. Niejednokrotnie są one używane jako stanowiska tożsame. Czy rzeczywiście są tym samym zajęciem? Okazuje się, że nie do końca. Teoretycznie obowiązki na obu stanowiskach są na ogół inne, jednak zdarza się również, że obie funkcje pełni jedna osoba.
Praca sprzedawcy i kasjera
Sklepy i placówki handlowe wykazują stałe zapotrzebowanie na sprzedawców i kasjerów. W końcu to od takich osób zależy sprawne funkcjonowanie biznesu stacjonarnego. W obu zawodach potrzebni są chętni do pracy i to niezależnie od lokalizacji. Widać to w liczbie ofert na takie stanowiska. Przykładowo w serwisie GoWork.pl kandydaci znajdą ogłoszenia dla sprzedawców i kasjerów w całej Polsce.
Oba zawody poza znajomością obsługi kasy fiskalnej (choć czasami szkolenie zapewnia pracodawca) nie wymagają specjalistycznych umiejętności, które trudno uzyskać. Właściwie liczą się tu kompetencje miękkie, dobra organizacja, zaangażowanie i komunikatywność. W wielu przypadkach nawet osoba bez doświadczenia może zostać dobrym kasjerem lub sprzedawcą. W zależności od konkretnego stanowiska ma się jednak do czynienia z różnymi obowiązkami.
Obowiązki sprzedawcy
W porównaniu obu stanowisk istotną rolę odgrywają konkretne czynności. Obowiązki, które dotyczą sprzedawcy, związane są głównie z pracą na terenie sklepu. Sprzedawca zajmuje się:
-
- doradzaniem i udzielaniem pomocy klientom;
-
- bieżącym uzupełnianiem towaru na półkach;
-
- monitorowaniem cen w sklepie;
-
- sprawdzaniem jakości towaru;
-
- przyjmowaniem dostaw.
Takie czynności sprawiają, że sprzedawca działa w obrębie całej powierzchni handlowej. Cały czas organizuje pracę zarówno na magazynie, jak i samym sklepie wśród klientów. Sprzedawca musi wykazywać się dobrą znajomością produktów (również ich rozlokowaniem na regałach) oraz zadbać o właściwy porządek na terenie sklepu.
Obowiązki kasjera
Stanowisko kasjera, jak sama nazwa wskazuje, związane jest z obsługą kasy. Jest to więc bardziej stateczna praca, głównie w pozycji siedzącej. Co dokładnie należy do obowiązków kasjera? Oto najważniejsze z nich:
-
- obsługa kasy fiskalnej;
-
- przeprowadzanie transakcji płatniczych za pomocą gotówki, kart płatniczych i innych form płatności;
-
- kontrola cen towarów;
-
- obsługa reklamacji związanych z dokonywanymi płatnościami;
-
- rozliczanie się z uzyskanego utargu.
W związku z tym, że kasjer ma do czynienia z procesami płatniczymi, musi sprawnie poruszać się w procedurach płatności, a także wykazywać się dużą dokładnością, skrupulatnością i odpornością na stres szczególnie podczas dużego ruchu w sklepie.
Czy sprzedawca może być kasjerem?
Pracodawcy, chcąc zniwelować skutki braków kadrowych, stosują często praktykę, w której sprzedawca i kasjer wykonują swoje obowiązki naprzemiennie. Osoba wykładająca towar w razie potrzeby pracuje również na kasie, aby rozładować większy ruch i zapewnić sprawniejszą obsługę.
Jest to zrozumiałe również dlatego, że rozwój technologii ma tu ogromne znaczenie. W wielu sklepach funkcjonują już kasy samoobsługowe, dlatego kasjerzy w takim wypadku są przekierowywani na układanie towaru w sklepie. Dbają również o zachowanie należytego porządku i czystości.
Czy wynagrodzenie sprzedawcy i kasjera może się różnić? Jeśli są one uznawane przez pracodawcę za dwa odrębne stanowiska, ze względu na inną specyfikę obowiązków wpływają na wysokość oferowanej pensji. Różnice są jednak na ogół bardzo niewielkie.
Komentarze (0)