Post

Odżywki białkowe - wszystko co powinieneś wiedzieć

Białko jest głównym składnikiem, który potrzebuje nasz organizm. Nie bez powodu powstało stwierdzenie, że białko jest budulcem życia. To dzięki niemu w naszym organizmie może zachodzić wiele procesów oraz nasze tkanki mogą się sprawnie rozwijać i rosnąć. Białko jest szczególnie przydatne sportowcom, którzy potrzebują protein do budowania masy mięśniowej oraz regeneracji.

Jakie są zalety odżywek wysokobiałkowych?

Wiele osób uprawiających sport sięga po te suplementy. Są one nie tylko znakomitym uzupełnieniem diety, ale również bardzo smacznym produktem. Wiele sportowców spożywa odżywki białkowe, żeby dostarczyć swojemu organizmowi więcej protein potrzebnych do budowania masy mięśniowej. Białko jest składnikiem, który każdy niezależnie od aktywności fizycznej powinien spożywać. Sportowcy jednak potrzebują go znacznie więcej i nie zawsze są w stanie uzupełnić braki białkowe, spożywając zwykłe tradycyjne posiłki. Jest to więc znakomite uzupełnienie codziennej diety, które dostarcza w znacznych ilościach ten makroskładnik.Ogromnym plusem odżywek białkowych jest również różnorodność formy, w jakiej można je spożywać. Suplement w postaci proszku znakomicie się rozpuszcza, więc można mieszać go z mlekiem czy wodą i spożywać w formie szejka proteinowego. Wiele osób preferuje również dodawanie paru gramów odżywki do różnych deserów czy innych posiłków. Wszystko to ze względu na sporą ilość smaków, jakie można znaleźć na rynku. Od podstawowych, czyli bez smakowych odżywek czy zwykłych waniliowych aż po odżywki o smaku lodów, ciasteczek czy kokosa. Wszystko zależy, więc od naszych preferencji. Wiele producentów również tworzy białko niezawierające składników, które mogą szkodzić niektórym osobom. Unikają oni więc przy produkcji dodatku tłuszczy, cukrów czy laktozy, a także glutenu. Dzięki takiemu rozwiązaniu odżywki białkowe są dobrą opcją dla osób, które nie powinny w swojej diecie uwzględniać tych składników.

Kto i kiedy powinien dostarczać większe ilości białka do organizmu?

Odżywki dostarczające białko są zalecane osobom uprawiającym sport. Wiele osób, niemających nic wspólnego ze sportem również sięga po ten suplement. Odżywka białkowa pomaga uzupełnić zapotrzebowanie na proteiny. U osób nietrenujących przyjęło się, że powinni spożywać od 1 do 1,5 grama białka na każdy kilogram masy ciała. Sportowcy natomiast powinni dostarczać od 1,5 g czy 2 g czasem nawet do 4 g na każdy kilogram masy ciała. Jeśli więc nasza dieta nie jest w stanie zapewnić nam takich ilości, to warto, jest sięgnąć po odżywkę białkową.Należy jednak pamiętać, że odżywka nie powinna być głównym posiłkiem w naszej diecie, lecz uzupełnieniem diety, więc nie należy z nią przesadzać. Ze względu na to, że białko jest makroskładnikiem, które najdłużej trawi się w naszym organizmie, może w zbyt dużych ilościach znacznie obciążać nasz układ pokarmowy, a także nerki.Podsumowując, odżywki białkowe to znakomite rozwiązanie jako uzupełnienie diety szczególnie u sportowców. Pozostawia na długi czas uczucie sytości i uzupełnia zapotrzebowanie na proteiny. Można je dodawać do wielu dań i spożywać na wiele sposobów. Trzeba jednak uważać, żeby nie przesadzać z ilością spożywanych odżywek białkowych, bo może to znacznie zaszkodzić naszemu zdrowiu. 

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz