Post

Jak zrobić biznesplan dla biznesu online

Czy potrzebujesz biznesplanu dla swojego biznesu online?

Odpowiedź brzmi: tak!

Większość przedsiębiorstw odnosi korzyści z posiadania pewnego rodzaju biznesplanu, więc liczy się również biznesplan online. Zazwyczaj jednak nie musi on zawierać tych samych elementów, które obejmują tradycyjne biznesplany, a prawdopodobnie będzie zawierał również dodatkowe elementy, które nie mają zastosowania w przypadku przedsięwzięć o charakterze ceglano-mursztynowym.

Plany biznesowe online są trochę inną grą z piłką, więc to, co ten post pomoże Ci z - jak stworzyć biznes plan dla Twojego biznesu online.

Stwórzmy biznesplan online!

Spis treści

Co to jest biznesplan online
Po pierwsze, co to jest biznesplan, a co to jest biznesplan dla biznesu online?

Biznesplan jest dokumentem, który szczegółowo opisuje ważne informacje dotyczące przedsiębiorstwa i jego prognozy na przyszłość. Biznes plan powinien zawierać rzeczowe informacje, takie jak nazwa firmy, adres URL i koszty operacyjne, ale także badania jakościowe, takie jak mocne i słabe strony firmy oraz fikcyjne osoby klienta.

Biznes plan działa jako zapis informacji o przedsiębiorstwie, dzięki czemu można się do niego łatwo odwołać w dowolnym momencie jego istnienia, a także jako plan ścieżki, którą przedsiębiorstwo chce podążać. Biznesplany są wykorzystywane nie tylko przez założycieli przedsiębiorstwa, ale również przez partnerów biznesowych, inwestorów, a jeśli przedsiębiorstwo zostanie kiedykolwiek sprzedane, to prawdopodobnie będzie miało odniesienie podczas procesu sprzedaży lub po zakupie.

Biznesplan online to biznesplan zaprojektowany specjalnie dla firm internetowych. Ponieważ wiele firm istnieje obecnie wyłącznie w Internecie i nie ma lokalizacji ceglanej, kupcy muszą zaprojektować swój biznesplan w taki sposób, aby odpowiadał ich cyfrowemu biznesowi. Wiele ogólnych części biznesplanu pozostaje bez zmian, jednak istnieją pewne różnice.

CZYM RÓŻNIĄ SIĘ INTERNETOWE PLANY BIZNESOWE OD TRADYCYJNYCH PLANÓW BIZNESOWYCH
Główne różnice między biznesplanami dla tradycyjnych przedsiębiorstw ceglanych i murowanych a biznesplanami dla przedsiębiorstw internetowych są następujące:

Obejmuje ona lokalizacje cyfrowe firmy: Zamiast oznaczać adres fizyczny przedsiębiorstwa, biznesplan zawiera cyfrowe lokalizacje, w których można je znaleźć w Internecie, w tym nazwę domeny, adres URL i uchwyty społecznościowe.
Istnieje Globalna Analiza Konkurencji: Przedsiębiorstwa posiadające fizyczną lokalizację mogą porównywać się jedynie do swoich lokalnych konkurentów, jednak przedsiębiorstwa internetowe zasadniczo konkurują zarówno z globalnymi, jak i lokalnymi konkurentami, ponieważ świat handlu elektronicznego online praktycznie nie ma granic. Firmy internetowe mogą generalnie obsługiwać klientów z całego świata, więc globalni konkurenci w niszy biznesowej stają się ich bezpośrednią konkurencją. W biznesplanie zostanie to omówione w części poświęconej analizie konkurencji.
Istnieją mocne i słabe strony produktów związanych z technologią cyfrową: Ponieważ przedsiębiorstwa internetowe mogą sprzedawać produkty cyfrowe lub wysyłać materiały cyfrowe, takie jak e-maile i paragony cyfrowe, ich biznes plan może omawiać mocne i słabe strony produktów związanych z technologiami cyfrowymi, których nie doświadczą przedsiębiorstwa z branży cegieł i papierów wartościowych.
Zobaczysz niższe bariery wejścia: Aby rozpocząć działalność, firmy internetowe zazwyczaj nie potrzebują fizycznej infrastruktury, takiej jak budynek lub biuro - wszystko jest online. Oznacza to, że koszty założenia firmy i koszty rozpoczęcia działalności mogą wyglądać znacznie mniej w biznesplanie online niż w biznesplanie dla firm z branży ceglano-piecowej.
Zobaczysz różne koszty budowy sklepu: Ogólnie rzecz biorąc, koszty operacyjne dla firm cyfrowych będą wyglądać znacznie inaczej również w biznesplanie online. Podczas gdy przedsiębiorstwa z branży ceglano-murszlakowej wliczają wydatki na ogrzewanie, elektryczność i wodę do kosztów prowadzenia działalności, przedsiębiorstwa z branży internetowej wliczają do biznesplanu miesięczne koszty platformy e-commerce i koszty aplikacji.
Ich strategie marketingowe będą wyglądać inaczej: Firmy online będzie bardziej prawdopodobne, aby mieć solidne strategie marketingu cyfrowego, jak social media marketingu marketingu - w ich biznes planie, podczas gdy cegła i zaprawa biznesowa może skupić się bardziej na bardziej tradycyjnych metod, takich jak reklamy drukowane, word-of-mouth marketing, i lokalny ruch pieszy.

Kiedy stworzyć biznesplan
Kiedy tworzyć biznesplan online

Możesz stworzyć biznesplan w dowolnym momencie procesu budowania swojej firmy. Zazwyczaj najlepiej jest zrobić to na samym początku, ale jeśli już rozpocząłeś swoją działalność w jakimś charakterze i nie stworzyłeś go na początku, to nadal możesz stworzyć biznesplan!

Plany biznesowe naprawdę tylko pomagają ukierunkować kolejne kroki w biznesie, bez względu na to, gdzie aktualnie znajduje się Twoja firma. Ponadto, niektóre aspekty planu biznesowego będą się zmieniać w miarę rozwoju firmy w czasie, więc może to być żywy dokument, który jest aktualizowany w miarę rozwoju firmy, jeśli to jest coś, co chcesz zrobić.


Jak stworzyć biznesplan online
Jak stworzyć biznesplan online

Tworzenie biznesplanu jest dość proste, można zrobić go w dowolnym edytorze tekstu, który jest najbardziej komfortowy, takich jak Google Docs, Microsoft Word, Apple Pages, Evernote lub Bear App. Możesz nawet użyć Airtable lub Google Sheets, jeśli wolisz pracować z arkuszami kalkulacyjnymi.

Twój biznesplan nie musi być szczególnie fantazyjny, w większości przypadków musi być po prostu zorganizowany. Stwórz przejrzyste nagłówki i podtytuły dla każdej sekcji i upewnij się, że pisze się jasno i zwięźle. Idealnie byłoby, gdyby twój biznesplan nie był zbyt dużym dokumentem - chcesz, aby był dokładny, ale łatwy do przeczytania i chudy.

Uwaga: Stwórz biznesplan z naszym jednostronicowym arkuszem biznes planu i dołączonym ebookiem. Jest to cyfrowy szablon, który pomoże Ci stworzyć jednostronicowy biznesplan dla Twojego biznesu online, dzięki czemu nie będziesz musiał martwić się o pominięcie jakichkolwiek sekcji, a także pomoże Ci wszystko uporządkować.

Czy potrzebuję planu biznesowego dla biznesu online?
Czy potrzebuję planu biznesowego dla biznesu online?

Odpowiedź brzmi: tak! Wszystkie firmy mogą czerpać korzyści z posiadania biznesplanu, niezależnie od tego, czy zakładasz firmę internetową, ceglano-murszlakową, czy nawet biznes, który robi obie te rzeczy.

Jeśli rozpoczynasz działalność w Internecie, Twój biznesplan będzie działał jako zapis ważnych informacji o Twojej firmie i możesz dołączyć plany i prognozy na przyszłość, które mogą pomóc Ci pozostać na bieżąco.

Wielu przedsiębiorców z branży e-commerce zmaga się z odpowiedzialnością, wyznaczaniem celów i utrzymaniem się na dobrej drodze, jeśli chodzi o budowanie, uruchamianie i rozwijanie biznesu online, więc posiadanie biznesplanu online może dać większą szansę na długoterminowy sukces.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz