Post

Jak zacząć inwestować? 6 wskazówek dla laików

Z inwestowaniem wiąże się wiele ryzyk i wyzwań. Wyzwania te należy pokonać, aby osiągnąć sukces inwestycyjny. Co powinni wiedzieć początkujący inwestorzy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z rynkiem finansowym? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci rozpocząć przygodę z inwestowaniem.

1. Ustal realistyczne cele dla siebie

Każdy początkujący inwestor marzy o dużym i szybkim zysku. Takie podejście prowadzi do zniechęcenia i szybkiej utraty inwestycji. Zarabianie kilkunastu procent rocznie przy jednoczesnym utrzymaniu bezpiecznego funduszu jest praktycznie niemożliwe. Ważne jest, aby wyznaczyć realistyczne cele, zanim rozpoczniemy naszą podróż z rynkami finansowymi. Przyjmijmy, że na funduszach pieniężnych i gotówkowych, czyli funduszach dłużnych możemy zyskać około 4% rocznie, a na ryzykownych funduszach akcyjnych 8% rocznie. Możesz uniknąć częstych błędów inwestycyjnych, wyznaczając realistyczne cele.

2 Oblicz, jak duże ryzyko jesteś skłonny podjąć

Każdy inwestor ma swoje własne oczekiwania co do inwestycji, których dokonuje. Niektórym inwestorom zależy tylko na osiągnięciu wysokich stóp, bez względu na ryzyko. Niektórzy są bardziej ostrożni i chcą spokojnie inwestować bez ryzyka i strat. Zanim rozpoczniesz swoją inwestycyjną podróż, musisz zdecydować, jak duże ryzyko chcesz i możesz podjąć. Nie powinieneś inwestować na giełdzie lub na rynku forex, jeśli nie jesteś ryzykantem. Lokaty i fundusze pieniężne mogą nie być wystarczające, jeśli szukasz wysokich zysków z inwestycji.

3. Bądź świadomy nagłych zmian w planach

Dobrym pomysłem jest, abyś na początku ustalił limity. Pomogą Ci one określić, kiedy powinieneś wycofać się z inwestycji. Nie musi to oznaczać, że dotychczasowe działania przyniosą nam oczekiwane rezultaty. Warto rozważyć nagłą zmianę planów, jeśli wyniki nie osiągną poziomu, którego oczekiwaliśmy.

4. Postaw na inwestycje długoterminowe

Niektóre produkty na rynkach finansowych ze względu na wysokie ryzyko nie nadają się do inwestowania długoterminowego lub średnioterminowego. Dotyczy to głównie instrumentów, które opierają się na giełdzie. Horyzont inwestycji zwiększy prawdopodobieństwo osiągnięcia zysku. Inwestycje długoterminowe dają większą szansę na zysk, jeśli inwestujesz na kilka lat niż na kilka miesięcy.

Inwestycje długoterminowe

5. Postaw na różne instrumenty w jednym portfelu

Oparcie inwestycji na jednym instrumencie jest ryzykowne. Dzieje się tak dlatego, że wyniki inwestycji będą silnie związane z koniunkturą na rynku finansowym. Można ograniczyć to ryzyko poprzez skupienie portfela inwestycyjnego na instrumentach, które są związane z różnymi regionami, klasami aktywów lub sektorami. Takie rozwiązanie pozwala nam zniwelować ewentualne straty, jakie poniesiemy na jednym instrumencie, poprzez osiągnięcie dobrych wyników na innym.

6. Inne opcje inwestycyjne.

Opcją są inwestycje alternatywne. Należy do nich oszczędzanie pieniędzy w metalach szlachetnych takich jak złoto, srebro czy platyna. Metale szlachetne nie powinny być traktowane jako sposób na zarabianie, ale raczej jako sposób na oszczędzanie i lokowanie kapitału. Jest to świetny sposób na zabezpieczenie naszego majątku na przyszłość. Szczególną uwagę należy zwrócić na inwestowanie w złoto. Metal ten zachowuje swoją wartość w czasie lepiej niż jakikolwiek inny kruszec, a wahania jego ceny zakupu są znacznie mniejsze niż w przypadku innych pieniędzy.

Rozpoczęcie przygody z inwestowaniem może być trudne. Jeśli jednak zachowasz rozsądek i zastosujesz się do powyższych wskazówek i porad, unikniesz przykrych niespodzianek.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz